Žampiony na smetaně
Žampióny na smetaně
Ingredience:
500 gramů žampiónů
2 kelímky 200 gramové zakysané smetany
1 kelímek 150 gramového bílého jogurtu
2 hrstě mouky (jížka)
jarní cibulka
olivový olej
máslo
cůl
pepř
lžička kmínu
Postup:
Cibulku nakrájíme na jemno a osmažíme na oleji a másle, přilejeme menší hrnek vroucí vody a poprášíme za stálého míchání moukou. Žampiöny nakrájíme na málé kousíčky a přidáme do hrnce. Dochutíme solí, pepřem a hlavně kmínem. Dusíme do měkka. Po té přidáme zakysanou smetanu a jogurt. Kdo chce mít více tučnou omáčku, místo jogurtu může dát 3. kelímek zakysané smetany. Ale jogurt dodává omáčce jemně příjemnou kyselost. Pokud se nám zdá omáčka moc řidká, rozprášíme do ní ještě za míchání trochu mouky, pokud je až moc hustá, přidáme trochu mléka. Při chladnutí ale ještě zhoustne.
Přílohy
Bramborové placky:
500 gramů brambor (oloupat, uvařit)
2 vejce
100 gramů hladké mouky
100 gramů pohohrubé mouky
pepř
sůl
olivový olej
Brambory oloupeme, uvaříme a nastrouháme na jemno. Přidáme 2 vajíčka, mouku sůl a pepř a uhněteme do těsta. Z něho odlupujeme kousky a vyválíme je na placičky. Pečeme na olivovém oleji z obou stran do zlatova.
Opečené brambory
6 brambor
cibulku
pepř
oregano
sůl
olivový olej
máslo
Brambory oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Ve wok pánvi (v ní je to nejlepší) rozehřejeme olivový olej a máslo a přidáme brambory, sůl, pepř a oregano. Smažíme brambory ze všech stran a hlavně je mícháme. Když u nich nechceme dlouho stát, je lepší si je trošku předvařit, aby se při smažení nespálily. Nakonec přidáme cibilku, ta tam nemůže být od začátku, protože by se připálila.
Pangasius s vařenými bramborami
máslo
cibulka
pangasius
sůl
pepř
kmín
hladká mouka
Rybu okmínujeme, opepříme a posolíme a obalíme v hladké mouce. Na másle osmažíme do skelnata cibulku a rybu opíkáme z obou stran, dokud není měkká.
Bramborová kaše
půl kila brambor
čtvrtka másla
3dlc mléka
sůl
pepř
kmín
Brambory oloupeme, rozčtvrtíme a uvaříme do měkka s kmínem a solí. Brambory rozmačkáme, přidáme přidáme kousky másla a pepř. Nakonec zalijeme teplým mlékem (aby se nesrazilo). Kaši nakonec rozšleháme ručním mixérem. Pokud máte rádi hodně jemnou kaši, přidejte co nejvíc mléka a dlouho šlehejte.
Mám vyzkoušený i recept na kaši s dýní... prostě jen s brambory rozvaříte i kousky dýně, jinak postup je stejný.
hmmm
(Lukáš, 4. 11. 2010 15:41)